Zobacz również drzwi >>

Budujemy i wyposażamy dom

Wybór okien

Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia w Polsce dominowały okna drewniane. Stytuacja zmieniła się dość gwałtownie w momencie, kiedy na rynku pojawiły się tanie okna plastykowe. Ludzie masowo zaczęli wymieniać okna drewniane, bez większej refleksji. Najważniejszymi kryteriami była moda i cena, która była bardzo atrakcyjna. Obecnie sytuacja się zmieniła – ci, którzy decydują się na wymianę okien podchodzą do tej sprawy bardziej racjonalnie i poświęcają jej zdecydowanie więcej czasu, analizując wszystkie za i przeciw. Przyjrzyjmy się podstawowym różnicom oraz plusom i minusom dwóch rodzajom okien.

Zalety i wady

Jedynym z głównych powodów, dla którego wybieramy okna z PVC jest cena. Na chwilę obecną okna plastykowe stanowią ponad 70 procent całego rynku stolarki okiennej.

Największą zaletą okien plastykowych, oprócz oczywiście ceny, są ich walory eksploatacyjne. Tego typu okna nie wymagają konserwacji przez ok. trzydzieści lub nawet czterdzieści lat. Kolejną istotną zaletą jest ich waga , która bardzo wydatnie przekłada się na komfort ich używania. Ostatnimi czasy poprawiły się także ich walory estetyczne – na początku mody na okna z PVC dostępne były okna wyłącznie w kolorze białym, obecnie wzorów i kolorów jest bez liku. Niektóre z nich mają jednak dość istotne wady – okna w ciemnych kolorach mają tendencję do odkształcania się pod wpływem wysokich temperatur. Innym minusem jest, to, że plastykowa rama niestety nie da nam tyle ciepła co jej drewniany odpowiednik.

Jeśli chodzi o okna drewniane, na szczególną uwagę zasługują ich walory estetyczne. Takie okna prezentują się zdecydowanie lepiej i powodują, że wnętrza stają się bardziej przytulne i ciepłe (tak dosłownie, jak i w przenośni). Okna drewniane są często malowane na różne kolory, czasem w sposób, który eksponuje słoje drewna, co wygląda niezmiernie elegancko. Niestety największym minusem tego typu okien jest ich cena – koszty materiału oraz produkcji są znacznie większe niż w przypadku okien z PVC, co przekłada się niestety na cenę końcową. Owszem – dostajemy za to bardziej solidny i elegancki produkt, ale niestety przyjdzie nam za to słono zapłacić.

Oprócz walorów estetycznych, okna drewniane mają inną istotną zaletę – są cieplejsze. Mają zdecydowanie bardziej korzystny współczynnik przenikania ciepła. W tym miejscu warto wspomnieć o niezwykle popularnych ostatnio na polskim rynku oknach skandynawskich. Typ okien drewnianych zasługuje bowiem na szczególną uwagę.

Od typowych okien różni je przede wszystkim sposób otwierania – otwierają się na zewnątrz. Skandynawowie opracowali ten sposób ze względu na silne wiatry, które są sporym utrapieniem głównie w Norwegii i Szwecji. Siła wiatru jest tutaj wykorzystywana by docisnąć ramę okna do ościeżnicy, co przekłada się na większą szczelność okna. Konstrukcja okien skandynawskich ma jeszcze jedną istotną zaletę – w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy metr powierzchni – uzyskujemy większą swobodę działania – nie mamy też kłopotu z odsłanianiem firanek i zasłon, czy też przesuwaniem przedmiotów na parapetach w przypadku, gdy chcemy otworzyć okno.

Więcej na temat okien skandynawskich możecie przeczytać na stronie: http://oknaskandynawskie.pl